AMD AMF Encoder Önemli Güncellemeyi Aldı
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

AMD AMF Encoder Önemli Güncellemeyi Aldı

AMD güncellemeyi alarak rakibi olan NVIDIA'nın NVENC'i geçmeyi planlıyor.

0

AMD AMF Encoder (AMF Kodlayıcı), on yıllık kalite sorunlarından sonra görüntü kalitesinde önemli bir yükseltme aldı. Bu yeni yükseltme, AMF 1.4.24 sürümünde B-Frame’leri kullanıma sunuyor. Bu güncelleştirmeyi birkaç ay önce yayınladılar. Ancak Chris Griffith, okuyuculara AMF kodlayıcıdaki yaşam kalitesindeki değişiklikler hakkında fikir vermek üzere son güncellemeyi test etti.

AMD AMF Encoder, B-Frame’ler sayesinde son testlerde Nvidia NVENC’yi yakaladı

Rapora göre Griffith, AMD AMF kodlayıcıyı NVIDIA ve RTX 20 ve 30 serisi grafik kartlarında görülen yeni NVENC kodlayıcı ile karşılaştırıldığında son derece karşılaştırılabilir seviyelere getirme yeteneğine sahipti. AMD Radeon grafik kartları artık NVIDIA’nın daha düşük bit hızları kullanarak oyun akışı için ürünleri kadar erişilebilir olacak.

AMD AMF Encoder

AMD kodlama teknolojisi için verilen mücadele, şirketi uzun yıllardır rahatsız ediyor ve daha da geriye gitmese de Polaris GPU’lara (AMD 400 serisi) kadar uzanıyor. Kodlama, Intel ve QuickSync kodlayıcısı ve NVIDIA’nın NVENC kodlayıcısı ile karşılaştırıldığında hiçbir zaman eşit olmadıklarını söyleyebiliriz.

Bu süre zarfında NVIDIA, x264 kodlamayı kullanan RTX 20 serisi GPU’larla NVENC kodlayıcının altıncı neslini tanıttı ve onları şu an için AMD’nin çok ilerisine yerleştirdi.

En çok oy alan YouTube yayıncısı EposVox tarafından hazırlanan yukarıdaki videoda, AMD’nin düşük performansta nasıl sıkıntı çektiğini gösteriyor. AMD, HVEC kodlamada öne çıkıyor, ancak gerçek dünyada kullanım eksikliği nedeniyle tüm video oynatıcılar H.264 desteği talep ediyor.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Türkiye üzerinde en çok ziyaret edilen iki teknoloji firmasında görev aldıktan sonra kendi teknoloji sitesini kurmuş kişilik. Yaptığı projelere ve işlere her zaman hakkını vermek istemektedir. Günümüz teknolojisini yakından takip ederek sürekli güncel kalmayı sever. Sevimli mi sevimli iki çocuk babasıdır.

Yorum Yap