BMW i3 İçin Veda Zamanı
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

BMW i3 İçin Veda Zamanı

0

Elektrikliye geçişte öncü modellerden biri olan BMW i3 yollara veda ediyor. BMW, modeli son kez üretim bandından geçirerek üretimine son verdi. İlk elektrikli BMW olan i3 artık üretilmeyecek.

Satılan ilk elektrikli otomobillerden bir olan BMW i3 elektrikliye geçiş için önemli bir modeldi. Ancak 2013’ten günümüze üretilen model için ayrılık vakti. Türkiye’de de 0 emisyon motorun tanınmasına ve yaygınlaşmasına vesile olmuş bir model.

250.000 adet üretildi

BMW i3 5 kapılı minik bir hatcback model. Şehir içi kullanım temalı üretilen başlangıçta 200 kilometre menzille sunulan otomobil son kez üretim bandına geçti. 250 bininci üretimine özel 10 adet üst seviye özel donanımlı i3 üretildi. Son i3’ler “HomeRun” koleksiyonunun üyesi olarak satıldı. Hatta daha üretilmeden satılan 10 aracın sahipleri banttan son çıkan modeli canlı izleme fırsatı buldu.

bmw i3

74 ülkede satılan model “premium compact” sınıfında birinci

Piyasaya çıktıktan yalnızca 2 yıl sonra en çok satılan üçüncü elektrikli otomobil olma ünvanını kazanan i3 uygun fiyatıyla insanları elektrikliyle tanıştırdı. Satın alanların çoğunluğunu ilk defa BMW satın alan insanların oluşturduğu pazarda BMW’nin payını da arttırdı. Aynı zamanda Rolls Royce benzeri kapısı ile dikkatleri yıllarca üzerine çekti.

Direksiz kapılarıyla aracın ferahlığına ferahlık katarken üst düzey konforuyla da BMW’nin isminden ödün vermedi. 200 kilometre menzille çıkan otomobil ilerleyen yıllarda ekstra donanımla 240 kilometre menzile ulaştı. İ3’ün ardından geliştirilen i3S versiyonu da spor ve asil detaylarıyla dikkatleri üzerine topladı.

bmw i3

BMW i3 özellikleri

Model premium compact sınıfında bir elektrikli araç. Arkadan itişli olan model 0’dan 100’e 7.2 saniyede ulaşabiliyor. i3S modeli için ise bu süre 6.9 saniye. 170 beygir güce sahip modelin menzili ise 200-240 kilometre arasında değişiyor. Evden veya hızlı şarj istasyonlarından şarj edilen otomobil 40 dakikada 80% şarja ulaşıyor.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Elektronik mühendisliği öğrencisi, uzaya ve teknolojiye meraklı, araştırmayı ve yazmayı seviyor.

Yorum Yap