Dünyanın En Büyük Bakterisi Keşfedildi
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Dünyanın En Büyük Bakterisi Keşfedildi

0

Bakteriler aklımızda gözle görülmeyen küçük canlılar olarak yer etmişler. Tek hücreli bu mikroorganizmalara içtiğimiz suda, yemeklerimizde hatta üzerimizde bile rastlıyoruz. Bu canlıların ilk defa bu kadar büyüğüne rastladılar. İşte karşınızda dünyanın en büyük bakterisi T. Magnifica.

Araştırmacılar insan kirpiğine benzeyen benzer boyutlarda bir bakteriye rastladılar. Bir santime yaklaşan boyuyla bu bakteriyi gözle görmek mümkün. Hatta mikroskop kullanmadan bu bakteriyi gözlemleyebilirsiniz. Dünyanın en büyük tek hüceli canlısı ünvanını alamasa da en büyük bakterisi ünvanını kendisinde tutuyor. En büyük tek hücreli canlı Caulerpa Daxifolia diye adlandırılan bir su yosunu.

Karayipler’de suyun altında keşfedildi

Dünyanın en büyük bakterisi olarak tanımladığımız T. Magnifica sular altında kalmış bir Mangrov ağacının çürüyen yapraklarında keşfedildi. Araştırmacılar bu türün insanlar üzerinde herhangi bir hasta edici etkisi olmadığını söylüyor.

dünyanın en büyük bakterisi webtechine
Mangrov Ağacı

“Bu bakteriler çoğu bakteriden yaklaşık 5 bin kat daha büyük. Bir perspektife oturtmak gerekirse, biz insanlar için Everest Dağı kadar uzun bir insanla karşılaşmakla eşdeğer”

Jean-Marie Volland

Normal bakterilerden farklı yönetiliyor

Normalde bakterilerde DNA sitoplazma diye adlandırılan hücre içi sıvıda dağınık halde bulunurken bu türde DNA gruplar halinde hücre içerisinde ayrılmış durumda. Ayrıca bulunması gereken alışıldık miktarından kat kat daha fazla DNA kopyası içeriyor.

Bakteri olduğunu sonradan fark ettiler

Bu bakteriyi ilk kez 2009 yılında bir bataklığın içerisinde keşfeden bilim insanı Olivier Gros o yıllarda bu kadar büyük bir canlının bakteri olabileceğini fark etmedi. Hatta yıllarca bu konu üzerinde durmayan araştırmacılar onu tekrar görüp inceleyene kadar gerçeğin farkına varmadı. Gros ve arkadaşları özellikle bataklıklarda istiridye kabukları, cam şişeler ve kayalar gibi sert yüzeylerde bu bakterinin olduğunu söyledi.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ufkunuzu İki Katına Çıkaracak 5 İlginç Bilgi

Dünyamızdaki canlıları bile hala tamamen keşfetmemiş iken evrende yalnız mıyız sorusunu soramayacak donanımda olduğumuzu düşünüyorum. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Bizlerle forum.webtechine.com adresinde veya yorumlarda buluşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Elektronik mühendisliği öğrencisi, uzaya ve teknolojiye meraklı, araştırmayı ve yazmayı seviyor.

Yorum Yap