Filmlerin Durugörüsü
  1. Ana Sayfa
  2. Kültür & Sanat
Trendlerdeki Yazı

Filmlerin Durugörüsü

0

Filmler insan zihninin sınırlarının hatta belki sınırsızlığının kendini gösterebildiği en belirgin alanlardan biridir. Özellikle bilim kurgu filmleri hayal gücümüze dayandığından izlerken gerçekleşmesi mümkün olmayan şeyleri izliyormuşuz hissine kapılırız. Ama teknoloji de öyle bir kavramdır ki hem hayal gücünden hem de bilimden beslenir. Bugün sizlere belki teknolojilere esin kaynağı olmuş belki de teknolojileri önceden tahmin edip öngörüde bulunmuş 5 filmden bahsedeceğim.

1. Matrix

öngörü film
Matrix,1999

 İlk sırada birçok sinemaseverin zaten çoktan izleyip hayran olduğu bir film var. Wachowski Kardeşler’in yazıp yönettiği bilim-kurgu-aksiyon filmi olan Matrix. Bu film sahte evrenlerin varlığını, daha doğrusu zihinlere yerleştirilen sanal gerçekliği işlemektedir. Film 1999 yılında çekilmesine rağmen günümüze yeni yeni yerleşen Metaverse teknolojisinin ön ayağı olmuştur diyebiliriz.

2. The Island

öngörü film
The Island, 2005

The Island filmi, Michael Bay tarafından yönetilen 2005 yapımı bilim kurgu filmidir. Bu filmde herkesin bir klonu vardır ve bu klonlar (kendilerinin klon olduklarının farkında değillerdir) zengin kesimin ihtiyaçları doğrultusunda organ nâkli için kullanılmaktadırlar. Günümüzde de yeni yeni kök hücre klonlamasıyla organlar oluşturulmaya başlandı. Organ yapısı klonlama 75 yaşındaki bir adamdan alınan kök hücreler ile birlikte gerçekleştirildi.

3. Star Trek

öngörü film
Star Trek, 1966

Star Trek serisi birçok teknolojik tahmini önceden yapmış olsa da en çarpıcı tahminleri katlanabilir telefonlardır. Hatta özellikle Motorola markasına öyle ilham olmuştur ki Motorolanın ürettiği ilk katlanabilir telefonun modeline StarTAC ismi verilmiştir.

4. Minority Report

öngörü film
Minority Report, 2002

Minority Report 2002’de gösterime girmiştir. O dönemde bize çok ütopik gelen teknolojilerin artık elimizin altında olduğunu söyleyebiliriz. Tüm filmler arasında günümüzdeki teknolojiye en yakın tahminleri bu filmde görmekteyiz. Bu teknolojilerden bazıları; göz tanıma teknolojisi, saydamlaştırılan elektronik cihazlar ve akıllı gözlüklerdir.

5. Demon Seed

Demon Speed
Demon Seed, 1977

Bir bilim-kurgu filmi olan Demon Seed 1977 yılında Donald Cammell tarafından yönetilmiştir. Filmde o dönem henüz fikirce ortaya atılmamış olan akıllı ev teknolojisinin varıldığı görülmektedir. gerçek hayatta ise Nesnelerin İnterneti kavramının somut adımlarının 1980lerin başlarında atıldığı bilinmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ortaçağ Avrupasında Bir Yangın: Gülün Adı 

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Kimya bölümü öğrencisi, tam zamanlı film izleyicisi

Yorum Yap