Gizlilik Özellikli En İyi 3 Tarayıcı
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Gizlilik Özellikli En İyi 3 Tarayıcı

Gizlilik için en iyi tarayıcı hangisidir? Bu tarayıcılar, webtechine'in en iyi seçimleridir.

1

Reklam destekli web sitelerinden sonra, son kullanıcıların gizlilik özellikli tarayıcı savaşlarıdır. Chrome, açık ara dünyanın en yaygın kullanılan tarayıcısıdır. Ancak alternatif tarayıcılar ve Chrome’u kullanırken gizliliğinizi iyileştirmenin yolları vardır.

Gizlilik Özellikli En İyi Tarayıcılar

Ne yazık ki, tarayıcılar aracılığıyla tam bir gizlilik sağlamanın henüz kolay bir yolu yok. Artık günümüzde gizliliği bırakın tarayıcılar bile açmak için parmak izine ihtiyaç duyuyor. Son zamanlarda Google ve Facebook çevrimiçi reklamcılık geçmişinden dolayı gizlilik daha önemli bir hal aldı. Bunun üzerinde isterseniz sıra ile gizlilik özellikli tarayıcı adına çalışan tarayıcıları inceleyelim.

brave-tarayici
Brave Tarayıcı

Brave Tarayıcı

Varsayılan olarak reklamları, parmak izini ve reklam izleyicileri engelleyen Chromium tabanlı bir tarayıcıdır. Ocak ayında, Chrome’un masaüstü ve mobil cihazlardaki 3,3 milyar kullanıcısının hala küçük bir kısmı olan 50 milyon aylık aktif kullanıcıyı geçtiğini duyurdu.

Chromium tabanlı tarayıcı, JavaScript programlama dilinin ana tasarımcısı ve Mozilla ile Firefox’un kurucu ortağı Brendan Eich tarafından yönetiliyor. Brave’in gizlilik sicili kusursuz değil. 2020’de Eich, bağlı bir kripto para borsasıyla varsayılan otomatik tamamlama yanıtlarını paylaşırken yakalandıktan sonra müşterilerden özür diledi.

Yine de Dublin Üniversitesi’ndeki Trinity College’dan Profesör Douglas J. Leith tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, Brave’i Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari ve Chromium tabanlı Microsoft Edge üzerinden en özel tarayıcı olarak derecelendirdi.

Firefox Tarayıcı
Firefox Tarayıcı

Mozilla Firefox

Chrome güvenliği ve yama uygulamaları sebebi ile günümüzün en güvenli tarayıcısı Mozilla oluyor. Bu nedenle, gizliliği artırmak için çoklu tarayıcı stratejisi kullananlar için Firefox olmazsa olmazlardandır. Firefox’un en önemli gizlilik özelliklerinden biri Gelişmiş İzleme Korumasıdır. Mozilla ayrıca tarayıcı parmak izini engellemek için Tor tekniklerini kullanmakta.

Firefox geliştiricileri, birden çok önbelleği hedefleyen web üzerinde kullanıcıları izlemek gibi ve veri depolama üzerindeki çalışmaları geliştirmek için arayış içindedir.

Firefox, adres çubuğuna about:preferences#privacy yazarak tarayıcıyı gizlilik için özelleştirme seçenekleriyle tarayıcınızı ayarlayabilirsiniz. Bununla birlikte sosyal medya izleyicilerini, siteler arası izleme tanımlama bilgilerini engeller ve özel pencerelerde, kripto madencilerinde ve parmak izi komut dosyalarında izlemeyi engelleyebilirsiniz.

Mozilla kullanıcıları için diğer seçenek, reklam izleyicileri engelleyen ve yerleşik bir reklam engelleyiciye sahip, iOS ve Android için seçenekler mevcuttur.

Microsoft Edge
Microsoft Edge Logo

Microsoft Edge

Google’ın Chromium projesine dayanan Microsoft Edge, artık Windows 10 ve üzeri, macOS ve Linux için kullanılabilir durumda.

Microsoft, IP adresi ve konum verileri de dahil olmak üzere tanımlayıcıları Microsoft sunucularına ne sıklıkta gönderdiğinden dolayı Profesör Leith tarafından gizlilik açısından en kötü tarayıcı olarak derecelendirildi. Google Chrome’dan bile daha kötü olduğunu söyleyebiliriz.

Konuyu toparlayacak olursak, gizlilik destekli bir tarayıcı arıyorsanız eğer Brave tam size göre diyebiliriz.

Siz bilgisayarınızda hangi tarayıcıları kullanıyorsunuz? Bizlere yorum yazabilir ya da forum adresimiz üzerinden bilgi verebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Türkiye üzerinde en çok ziyaret edilen iki teknoloji firmasında görev aldıktan sonra kendi teknoloji sitesini kurmuş kişilik. Yaptığı projelere ve işlere her zaman hakkını vermek istemektedir. Günümüz teknolojisini yakından takip ederek sürekli güncel kalmayı sever. Sevimli mi sevimli iki çocuk babasıdır.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir