Google Deprem İçin Nasıl Önceden Uyardı
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Google Deprem İçin Nasıl Önceden Uyardı

0

Geçtiğimiz gün İzmir’de meydana gelen deprem öncesi Google Android kullanıcılarına deprem uyarı mesajı gönderdi. 4.3 büyüklüğünde bildirilen deprem öncesi kullanıcılara düşen uyarı mesaj büyük merak uyandırdı.

google deprem

14 Mayıs 2022 saat 01.08 sırasında İzmir açıklarında 4.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem Çeşme’ye 7.27 kilometre uzaklıkta gerçekleşirken derinliği ise 10.62 kilometre ölçüldü. Oluşan sallantı şehir genelinde hissedildi. AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) tarafından yapılan açıklamada henüz bir olumsuz ihbar alınmadığı söylendi.

Google depremi önceden tahmin mi etti?

Android kulllanıcılarına depremden 5-10 saniye öncesinden “sarsıntı bekleniyor” şeklinde bir bildirim gönderdi. Bildirimde deprem sırasında ve sonrasında ne yapılması gerektiği de bulunuyordu. Google deprem uyarı sistemi, rasathaneler ve prize bağlı hareketsiz cihazların ivmeölçerlerinden de aldığı verileri kullanarak bölgedeki diğer telefonlara deprem olacağı bilgisini gönderiyor. Uzaklığa bağlı olarak kimi yerlerde de bir dakikaya kadar depremi önceden tahmin etmiş oluyor. İzmir’de kullanıcılar 5-10 saniye öncesinde depremi öğrendiklerin, bildirdi.

Kapalı olan deprem uyarı sistemi nasıl aktif edilir?

Deprem uyarı sistemi varsayılan olarak açık gelse de eğer kapalıysa ve bildirim alamıyorsanız izlemeniz gereken yolu maddeler halinde listeledik.

  • Cihazınızın Android 6.0 ve üzeri sürümde çalıştığından emin olun.
  • Mobil veri veya kabosuz ağlar ile cihazınızı internete bağlayın. İnternet bağlantısı olmadığında bildirimleri alamazsınız.
  • Cihazınızın ayarlar bölümünde konum sekmesine gelerek deprem uyarılarını aktif edin.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Elektronik mühendisliği öğrencisi, uzaya ve teknolojiye meraklı, araştırmayı ve yazmayı seviyor.

Yorum Yap