Instagram 18 Yaş Altı Kullanıcıları Tespit Edecek
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Instagram 18 Yaş Altı Kullanıcıları Tespit Edecek

0

Sosyal medya platformu Instagram yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Sosyal medyanın çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerinin farkında olan şirket bunun önüne geçmek için kullanıcıların yaşlarını doğrulama yöntemleri geliştiriyor. Instagram 18 yaş altı kullanımları kısıtlayacak.

13 yaş altı çocukların kullanmasının yasak ve 13-17 yaş arası çocuklarda ise kısıtlı hesaplarla izin verilen platform bazı kişilerin yaşlarını büyük göstererek hesap açtığını fark etti. Çocukların savunmasız ortamda tehlikelere açık hale gelmesinin önüne geçmek için yaşların doğru girildiğini tespit etmek adına yeni özellikler geliştiriliyor. Meta getireceği güncellemelerle Instagram’ı daha güvenli bir yer haline getirecek.

Milyonlarca kullanıcıyı etkileyecek

Yaşını yanlış girerek platformu kullanan kişileri tespit etmek için aşağıdaki 3 farklı yöntem geliştirildi.

  • Kimlik görseliyle doğrulama
  • 3 yetişkin hesabının kefil olmasıyla doğrulama
  • Video selfie yükleyerek doğrulana

Video kimlik doğrulama için Yoti ile anlaşıldı

Dijital kimlik doğrulayıcı Yoti kullanacakları videolarda algoritmanın yalnızca anonim yüzlerin yaşlarını tespit edeceğini belirtti. Kullanıcıların yaşlarından başka hiçbir kişisel veriyi kullanmayacaklarını açıkladılar. Ayrıca videoları yaş belirlendikten sonra kaydetmeyecek. Yoti, 6-12 yaş arası kullanıcılarda 1.36 yıllık sapma payı veriyor. Ancak bu sapma payı 13-19 yaş arası kullanıcılar için ise 1.52 yıl. Bu verilerle oldukça başarılı olduğunu gösteren şirket Meta’yı da ikna etmiş gözüküyor.

instagram 18 yaş

Kimlik ile doğrulama yöntemi kullanıldığında Instagram, kimlik verilerinin şifreli bir şekilde saklanacağını belirtti. Platform, 3 yetişkinin onayıyla doğrulama yönteminde seçilen hesaplara kişinin yaşı ile ilgili seçenekler gösterecek. 3 kullanıcının da aynı cevabı vermesi durumunda yaş doğrulanmış olacak. Yaşı doğrulanamayan veya Instagram kullanmak için yeterince büyük olmayan kullanıcıların hesabını kısıtlayacak.

Sistem şimdilik Amerika’da kullanımda. Siz Instagram’ın küçük kullanıcıları korumak adına yapacağı bu doğrulama yöntemlerini güvenilir buluyor musunuz? Bizlerle düşüncelerinizi forum.webtechine.com üzerinden veya yorumlardan paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Elektronik mühendisliği öğrencisi, uzaya ve teknolojiye meraklı, araştırmayı ve yazmayı seviyor.

Yorum Yap