İnternetten İlk Yemek Siparişi Ne Zaman Verildi?
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

İnternetten İlk Yemek Siparişi Ne Zaman Verildi?

0

Yemek sipariş platformları yılllardır hayatımızdaydı. Özellikle pandemi sürecinde bir süre restoranların yalnız paket servise açık hale gelmesi de internetten yemek siparişi kullanımını zirveye çıkardı. Peki internetten ilk kez ne zaman yemek siparişi verildi yanıtı yazımızda.

Yemek söyleyelim ama telefondan değil 🍕

İlk online yemek siparişi 1994 yılında Santa Cruz’da verildi. Söylenen ilk yemek bir pizzaydı ve Pizza Hut tarafından gönderilmişti. O yıllarda tüm restoranlara erişebileceğiniz bir web sitesi olmasa da Pizza Hut tarafından hayata geçirilen PizzaNet sitesinden ilk sipariş verildi. 1995 yılında dünyanın şimdikilere benzer ilk online yemek sipariş sitesi World Wide Waiter, şimdiki adıyla Waiter.com hayata geçti. Tabi Waiter.com ile pizza da sipariş edebilirdiniz. Böylelikle PizzaNet de hayatının sonuna doğru yol almaya başladı.

internetten ilk yemek siparişi

Peki Türkiye’de ilk internetten yemek siparişi ne zaman ve nereden verildi?

Ülkemizde internetten ilk yemek siparişi 2001 yılında verildi. Bu zamana kadar telefonla yemek siparişleri elbette yapılıyor olsa da bunun bir web sitesinden yönetilmesi ilk kez Yemeksepeti kurucusu Nevzat Aydın tarafından gerçekleştirildi. 2001 yılında faaliyete başlayan şirket 2004 yılına gelindiğinde internetin de yaygınlaşmasıyla günde 1000 sipariş sayısına ulaştı.

Siz ne sıklıkla internetten yemek siparişi veriyorsunuz veya geçen 27 yıla rağmen ben gider yerinde yerim diyenlerden misiniz? Bizlerle yorumlarda veya forum.webtechine.com adresinde buluşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Elektronik mühendisliği öğrencisi, uzaya ve teknolojiye meraklı, araştırmayı ve yazmayı seviyor.

Yorum Yap