İşinize yarayacak 5 Chrome eklenti
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

İşinize yarayacak 5 Chrome eklenti

0

İleride tamamen ikonlaşacak olan Google Chrome Eklenti Savaşları başlamıştır. Tarayıcı eklentileri performans arttırıcı ve kolaylık sağlaması sebebi ile kullanılmaktadır. Dünya üzerinde en fazla kullanılan web tarayıcısı olarak bilinen Google Chrome mağazasında birçok eklenti bulunmaktadır. Bu eklentilerde tabii ki zararlı eklentilerde mevcuttur. Sizlere güvenilir olan ve işinize kesinlikle yarayacak eklentileri sunacağız.

Web tarayıcısı savaşlarının her zaman kazananı kuşkusuz Google Chrome oluyor. Kullanıcıların çoğu alışkanlık sebebi ile kullanıyorlar. Örnek vermek gerekecek olursa ben mesela alışkanlık yarattığı için kullanıyorum. Chrome Web Mağazası‘nda binlerce eklenti arasından en kullanışlı olan beş eklentiyi öğrencilerimiz ve internet üzerinde sık dolaşan kullanıcılar için derledik. Kullanışlı özellikler sunan eklentileri kullandığınızda yapacağınız işi daha hızlı halledebilirsiniz. Dilerseniz Eklenti Savaşları’nın birinci bölümü ile sizleri baş başa bırakalım.

Google Chrome Eklenti Savaşları #01

1- AdGuard Reklam Engelleyici

AdGuard Reklam Engelleyici

Listemizin başında kullanıcıların olmazsa olmazı reklam engelleyici olan AdGuard yer alıyor. Eklenti reklamlara ve açılır pencerelere karşı engelleme eklentisi olarak kullanılmaktadır. YouTube, Twitter, Facebook gibi birçok site ile beraber tüm internet sitelerinde reklamları engellemektedir. Gezinmiş olduğunuz site içerisinde istemediğiniz açılır pencereler ve reklamlar mevcutsa kullanabilirsiniz.

AdGuard, tüm web sayfalarındaki tüm reklam türlerini etkili bir şekilde engelleyen en hızlı ve en hafif reklam engelleme uzantısıdır. Casus yazılımları ve reklam yazılımlarını engelleyerek kişisel verilerinizi koruyabilirsiniz.

Not: Hatırlatmakta fayda var, sitemizi lütfen beyaz listeye alabilirsiniz. :)

2- Google Çeviri

Google Çeviri

Çeviri eklentilerinde en popüler çeviri eklentisi Google Çeviri eklentisidir. Google tarafından geliştirilmektedir. Çok hızlı ve kesin çözüm sunduğunu söyleyebiliriz. Ancak çevirinizi yaparken izleniyor olabilir misiniz? Çeviri uygulamalarının gizliliği hakkında yazımızı buradan okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Chrome üzerinde aktif olarak çalışmaktadır. Bir çok dili desteklediğinden kullanıcıların tercihi Google Translate oluyor. Peki sizin çeviri konusunda eklenti tercihiniz nedir?

3- Bitwarden Şifre Yönetici

Bitwarden

Bitwarden, milyonlarca kişinin güvendiği parola yöneticisi ile hızlı ve güvenli hareket edebilirsiniz. Benim gibi şifrelerinizi unutan biriyseniz bu eklenti tam size göre. Ücretsiz olması sebebi ile tercih edilebilir. Diğer buna benzer eklentilerde ücret talep edilmektedir.

Tüm parolalarınızı ve hassas bilgilerinizi korumanın en kolay yolu olan Bitwarden ile işbirliğini artırın, üretkenliği artırın ve açık kaynağın gücünü deneyimleyin. Açık kaynak ile uçtan uca şifreleme eklentisi arıyorsanız bu eklentiyi kesinlikle denemelisiniz.

4- Video Speed Controller

Video Speed Controller

Kısayollarla HTML5 ses/videoyu hızlandırın, yavaşlatın, ilerletin ve geri alın. Herhangi bir videonun oynatılmasını hızlandırmak için yerel API’ler sağlar, ancak uygulanan çoğu oynatıcı bu işlevi gizler veya sınırlar. Bu eklenti, bunu ve daha fazlasını verir.

Hızlı oynatma hızı ayarlamaları yapmanıza ve son birkaç saniyeyi bir kez daha duymak için videoyu geri sarmanıza izin vererek video görüntülemenizi optimize etmenize yardımcı olacaktır. Sabit bir hızda video izlemeyi sevmiyorsanız eklenti tam size göre.

Uzantı yüklendikten sonra, HTML5 video sunan herhangi bir sayfaya gidin ve video oynatıcının sol üst köşesinde bir hız göstergesi göreceksiniz. Videoyu hızlandırmak, yavaşlatmak veya geri sarmak için kontrolleri ortaya çıkarmak için göstergenin üzerine gelin (10 saniye + oynatma hızını düşürür). Veya daha da iyisi klavyenizi kullanın.

  • – S – oynatma hızını azaltın.
  • – D – oynatma hızını artırın.
  • – R – oynatma hızını sıfırlayın.
  • – Z – videoyu 10 saniye geri sar.
  • – X – videoyu 10 saniye ilerletin.
  • – V – denetleyiciyi göster/gizle.

5- Microsoft Düzenleyici

Microsoft Düzenleyici Chrome Eklenti

Sizlere eklenti savaşlarının son ferdi olan ve çokça kullanmış olduğum Microsoft Düzenleyici ‘den bahsedeceğim.

Microsoft Düzenleyici daha önceden karşılaştınız mı bilmiyorum. Kesinlikle Microsoft ürünlerini kullanırken karşılaşmışsınızdır. Word üzerinde bir belge yazarken yazım hatası yaptığınızda yazım denetimi olarak kırmızı altı çizili bir yazı görmüşsünüzdür. İşte bu çizgiler yazım denetiminden gelmektedir.

Sürekli olarak kullanmış olduğum bir eklentidir. Çok fazla haber sunumu yaptığımdan dolayı klavyede bazen yanlış harf basabiliyorsunuz. O zaman size yardımcı olacak tek eklenti bu eklentidir. Bu eklentiyi şiddetle tavsiye ediyorum.

Evet, eklenti savaşlarının ilk beşini bitirdik. Eğer sizlerde savaşa katılmak istiyorsanız kullanmış olduğunuz eklentileri bizlere yorum olarak belirtin. Savaşa dahil edelim.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Türkiye üzerinde en çok ziyaret edilen iki teknoloji firmasında görev aldıktan sonra kendi teknoloji sitesini kurmuş kişilik. Yaptığı projelere ve işlere her zaman hakkını vermek istemektedir. Günümüz teknolojisini yakından takip ederek sürekli güncel kalmayı sever. Sevimli mi sevimli iki çocuk babasıdır.

Yorum Yap