Jelibonun Tarihi – İlk Jelibon Ne Zaman Üretildi
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Jelibonun Tarihi – İlk Jelibon Ne Zaman Üretildi

1

Jelibon asırlardır vazgeçilmez bir şekerleme. Yalnızca çocuklar için değil 7’den 70’e herkesin severek tükettiği jelibonun tarihi yazımızda.

Jelibon esasında sığır jelatininin renklendirici ve aroma vericilerle bir araya gelmesiyle yapılan bir şekerlemedir. İlk kez 1861 yılında William Schrafft adında bir şekerlemeci tarafından üretildi. Zamanındaki Amerikan İç Savaşı’nda askerlere enerji vermesi için üretildiği düşünülmektedir. İçeriğindeki sığır jelatini de kemiklerde bulunmaktadır. Böylece kemiklere de iyi gelir. Kırık – çıkık vakalarında da bu sebepten jelibon tavsiye edilir.

Jelibon

Türk Lokumu’ndan esinlenerek jelibon yapıldı

Net bir kaynak olmamakla beraber 1400’lü yıllardan beri Anadolu’da lokum üretiliyor. Bir diğer kaynağa göre Osmanlı’da ilk lokum 1700’lerin sonunda padişah Abdülhamit’in yumuşak bir şekerleme istemesi üzerine bir yarışma planlanıyor. Yarışmayı Ali Muhiddin Hacı Bekir kazanıyor. Böylelikle lokum saray mutfağına ve böylece Türk kültürüne giriyor. O dönemde çokça tüketilen lokum çok geçmiyor ki tüm dünyada Turkish Delight adıyla yayılıyor. 19. yüzyılda bir gezgin Osmanlı Devleti gezisi sırasında çok beğendiği lokumun avrupaya taşınmasında öncülük ediyor. İçeriğinde su, nişasta ve şeker bulunan lokumu o zamanlarda şeker yerine bal veya pekmezle de üretiyorlardı. İşte Türk Lokumunun yayılmasıyla ondan etkilenen William Schrafft 1861 yılında ona benzer jelibonu üretti.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Elektronik mühendisliği öğrencisi, uzaya ve teknolojiye meraklı, araştırmayı ve yazmayı seviyor.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Thanks for your blog, nice to read. Do not stop.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir