Müzik Zevki İle Kişilik Arasındaki İnanılmaz İlişki
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Müzik Zevki İle Kişilik Arasındaki İnanılmaz İlişki

0

Hiç benzer kişilikte insanların müzik zevkinin benzerliğinin olduğunu düşündünüz mü? Cambridge Üniversitesi‘nden bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre müzik zevkinin kişilikle bağlantısının evrensel olduğu bulundu.

350.000 kişi ile yapılan araştırmaya 50 farklı ülkeden katılım sağlandı

Çok uluslu bir araştırma olması ve geniş örneklemesiyle bu araştırmanın sonuçlarının evrensel nitelikte olduğunu söyleyebiliriz. Müzik ile kişilik arasındaki bu bağlantı benzer kişilikte insanların benzer müziklerden hoşlandığını ortaya çıkardı.

Dışa dönük bir insansanız size Ed Sheeran’ın Shivers şarkısının güzel gelme ihtimali İngiltere ve Arjantin’de yüksektir. Veya Amerika’da nevrotik kişiliğe sahip insanlar Smells Like Teen Spirit’i Güney Afrika Ve Danimarka’dakiler gibi dinleyebiliyorlar. Genelde uyumlu insanlar ise tüm dünyada What’s Going On şarkısını sevebiliyor. Eğer vicdanlı biriyseniz Rage Against the Machine seviyor olmalısınız.

Cambridge Otizm Araştırma Merkezi’nde Fahri Araştırma Görevlisi ve Bar-Ilan Üniversitesi’nde Doktora Sonrası Araştırma Görevlisi olan Dr David M. Greenberg tarafından yürütülen yeni araştırmalar bunları destekler nitelikte.

müzik kişilik
Dışadönüklük – Çağdaş Müzik
müzik kişilik
Açıklık – Gelişmiş müzik
müzik kişilik
Uyumluluk – Gösterişsiz müzik
müzik kişilik
Vicdanlılık ve yoğun müzik arasındaki negatif ilişki

Çağdaş müzik seven insanlar genelde dışa dönük iken vicdanlı insanlar genelde gösterişsiz müzik seviyor. Açık görüşlü insanlar soft ve çağdaş müzikleri seviyor. Uyumlu insanların da gösterişsiz ve soft müzikleri tercih ettiği söyleniyor.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Elektronik mühendisliği öğrencisi, uzaya ve teknolojiye meraklı, araştırmayı ve yazmayı seviyor.

Yorum Yap