ISS yolcusu kalmasın! Ax-1 görevi ayrıntıları
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

ISS yolcusu kalmasın! Ax-1 görevi ayrıntıları

0

Son zamanlarda özel şirketler ağırlıklı olmak üzere uzaya sivil taşımacılığını sıkça duyuyoruz. 8 Nisan itibariyle NASA 4 kişiyi Ax-1 görevi ile ISS‘e gönderdi. Gönderilen insanların ise siviller arasından seçilmesi dikkatleri çekti.

Defalarca ertelenen fırlatma sonunda gerçekleşti

SpaceX ilk tamamı sivillerden oluşan uçuşunu 2021’de gerçekleştirmişti. 4 sivilden oluşan ekip Crew Dragon göreviyle 3 gün dünyanın yörüngesinde turlamıştı. Jeff Bezos da kendi kurduğu uzay şirketi Blue Origin‘in roketi ile uzaya giden siviller arasında. Uzaya gitmenin maliyeti düşerken sivil uzay turizmi de bu girişimlerle beraber güven kazanmaya devam ediyor.

ax-1 ISS
Dragon kapsülü ISS’e kenetlenmiş

Bugün Ax-1 görevi ile NASA 4 sivili Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderiyor. Fırlatma TSİ 18.17’de gerçekleşti. Ohio’dan Larry Connor, görev komutanı Michael López-Alegría, Kanadalı Mark Pathy ve İsrailli Eytan Stibbe ISS’e gönderilen ekipte yer alıyor. Ekip SpaceX şirketinin Falcon 9 roketinde Dragon kapsülüyle yolculuk yapacak. Axiom Space ticari uzay istasyonu projesi için Uluslararası Uzay İstasyonunda deneyler yapılacak. Görev 10 gün sürecek. Uzay sektörünün özelleştirilmesi ve sivillere açılması hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Elektronik mühendisliği öğrencisi, uzaya ve teknolojiye meraklı, araştırmayı ve yazmayı seviyor.

Yorum Yap