NFT Nedir? NFT Nasıl Satılır?
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto

NFT Nedir? NFT Nasıl Satılır?

0

Herkes gibi sizlerde NFT nedir? Bu şey necidir demişsinizdir. Değiştirilemez bir jeton ya da bir simge diyebiliriz. NFT bir blok zincirde depolanabilen finansal bir değeri olan dijital veri olarak kabul edebiliriz. Bir NFT’nin mülkiyeti blok zincire kayıt yapılabilir, sahibi tarafından alınabilir ve satılabilir. Bunlar genellikle fotoğraf, video ve ses gibi dijital dosyalara referanslar içerir.

NFT kullanıcıları, halka açık bir orijinallik sertifikası veya mülkiyet kanıtı sağladığını iddia ederler. Ancak yasal haklar tamamen belirsizdir. Blockchain tarafından tanımlanan bir NFT mülkiyeti yasal olarak anlamı yoktur. Telif hakkı, fikri mülkiyet hakları vermez.

NFT Nedir

Pazar olarak 2020 ve 2021 yılları arasında NFT’lerin satışları büyük ölçüde büyüdü. 2021’de NFT’lerin ticareti, 2020’nin toplamı olan 82 milyon dolara göre %21.000 artışla 17 milyar doların üzerine çıktı. Bunun için son zamanlarda NFT pazarında sanat hırsızlığı artmış durumda.

thumbnail
Önerilen Yazı
NFT İçin Türkçe Karşılık Bulundu

NFT Nasıl Üretilir?

NFT Nedir? son zamanlarda çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Sizlere yukarıda NFT hakkında yukarıda açıklamalarımızı yaptık. Şimdi gelelim bu NFT’ler nasıl üretiliyor. NFT üretimi Ethereum blok zinciri geliştiricileri tarafından hazırlanan ERC-727C token standartlarında üretilmektedir. Eğer bir NFT üreticisi iseniz ya da olmak istiyorsanız kesinlikle bir kripto cüzdanınızın olması gerekir.

NFT Nedir

Bir NFT oluşturmak istiyorsanız bunu yapmak için bir koleksiyon kullanabilirsiniz. Böylelikle daha fazla üretim sağlayabilirsiniz. Buna bağlı olarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

NFT Nasıl Satılır?

NFT satışı ya da bir cüzdana yüklemek için en fazla kullanılan sitelerden bir tanesi olan OpenSea’yı ele alacağız. Yakın bir zaman içerisinde bende birkaç NFT üretimi sağlayarak satışa sunmuştum. Ancak pazar çok fazla geniş olduğundan dolayı satıştan çıkarma kararı aldım. Dilerseniz üretmiş olduğunuz NFT OpenSea üzerinden nasıl satışa sunulduğundan bahsedelim.

1- OpenSea sitesine girişinizi sağladıktan sonra sağ üst köşede bulunan ikona tıklayalım.

OpenSea Giriş Sayfası
OpenSea Giriş Sayfası

2- Giriş yapabilmeniz için size MetaMask, Coinbase Wallet, WalletConnect gibi birçok cüzdana ait giriş için karekod isteyecektir. Bende şimdilik Coinbase Wallet olduğundan dolayı bu şekilde devam edeceğim.

OpenSea Kare Barkod Okutma
OpenSea Kare Barkod Okutma

3- Hesabınızın sayfasına girişi sağladıktan sonra tekrar sağ üst köşede bulunan Create butonuna tıklayın.

OpenSea NFT Oluşrutma
OpenSea Hesap Sayfası

4- Create butonuna bastıktan sonra aşağıdaki görselde belirtmiş olduğumuz gibi bir ekran sizi karşılayacak.

NFT Yükleme Ekranı
NFT Yükleme Ekranı

Bu karşımızda olan ekran üzerinde NFT yüklemenizi yapmanız için Image, Video, Audio, or 3D Model yazısının alt tarafında bulunan ikona tıkladığımızda bilgisayarımız üzerinde bulunan NFT’yi yükleyelim. Alt tarafta bulunan bilgilerimizi doldurduktan sonra hangi Blockchain kullanıyorsanız seçimini gerçekleştirelim. Yüklemiş olduğunuz NFT fiyatını belirledikten sonra aşağıda bulunan mavi renkte Create butonuna tıkladığımızda yayına alınacaktır.

Siz değerli okuyucularımızın da NFT’si mevcut ise bizlere yorumlarda kendi NFT’nizi paylaşırsanız değerlendirmeye alabiliriz. Belli mi olur belki satışını buradan gerçekleştirebiliriz.

Yazı Kaynakları
Wikipedia - Non-fungible token
The Verge - How to create an NFT — and why you may not want to
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Türkiye üzerinde en çok ziyaret edilen iki teknoloji firmasında görev aldıktan sonra kendi teknoloji sitesini kurmuş kişilik. Yaptığı projelere ve işlere her zaman hakkını vermek istemektedir. Günümüz teknolojisini yakından takip ederek sürekli güncel kalmayı sever. Sevimli mi sevimli iki çocuk babasıdır.

Yorum Yap