Piksellerin savaştığı tablo: Reddit r/place
  1. Ana Sayfa
  2. Kültür & Sanat

Piksellerin savaştığı tablo: Reddit r/place

0

Sosyal medya platformu Reddit tarafından ilk kez 2017’de sunulan r/place ve 5 yıl aradan sonra 1 Nisan 2022’de tekrar kullanıma sunuldu. Kullanıcılara sunulan r/place renkli görsellere sahne oluşturdu. Reddit place etkinliğinde üyelere 5 dakikada bir piksel vererek bunu 16 renkten birine boyamasını istedi.

Kullanıcılar çizdikleri resimleri 4 gün boyunca savundu

r/place pixel
Reddit r/place son hali
thumbnail
Önerilen Yazı
Twitter düzenleme butonu ekliyor
r/place türk bayrağı

Kullanıcılar 4 gün boyunca hünerlerini sergiledi. Sanatsal resimlerin dışında kültürel ögeler ve siyasi göndermeler de 10.000×10.000 çözünürlüğündeki dev tuvalde yerini aldı. Türkiye’deki yayıncılar ve izleyiciler de online kapışma haline dönüşen bu etkinlikte tuvale Türk bayrağı çizdi. Yayıncı Elraen’in 125 bin izleyicisi Félix ‘xQc’ Lengyel isimli Kanadalı yayıncının 200 bin izleyicisinin bozmaya çalıştığı Türk bayrağını korudu.

r/place 2022 time lapse

Reddit place etkinliğinde kullanıcılar Atatürk portresi, Anıtkabir, Barış Manço, Fatih Sultan Mehmet ve Bayraktar TB-2 gibi resimleri de piksel piksel çizdi. 4 gün sonunda Reddit kullanıcılara 16 renk yerine sadece beyaz renk verdi. Böylece kullanıcılar yüzlerce resmin bulunduğu etkinliğin sonunu kendi elleriyle getirdi. Çizilen dev resmin beyaza boyanmadan önceki son halinin NFT olarak satılıp satılmayacağı ise merak konusu. Etkinliği nasıl bulduğunuzu yorumlarda belirtebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Elektronik mühendisliği öğrencisi, uzaya ve teknolojiye meraklı, araştırmayı ve yazmayı seviyor.

Yorum Yap