Renklerin İnsan Üzerindeki Etkisi
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Renklerin İnsan Üzerindeki Etkisi

0

Merhaba okurlarımız, hayatın karşılaştırdığı zorluklar, işler ve sorumlulukların sonucu maruz kaldığımız stresi teknolojinin imkanlarıyla azaltabileceğimizi biliyor muydunuz? Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkisi yazımızda.

Size iyi gelen bir kafe, veya içine girdiğinizde huzurlu hissettiren ortamlar neden işe yarar hiç düşündünüz mü? Veya sürekli okuduğunuz haber sitesini neden bu kadar seviyorsunuz? İnsanı rahatlatan atmosferi oluşturan unsurlar nelerdir bu sorunun cevabını biraz irdeleyelim.

Bir numaralı üyemiz: Işık

Işık bir ortamda dikkatimizi çeken ve bizi etkileyen unsurlardan birisi. Bir ortamındaki ışığın renginden doygunluğuna, parlaklığından sıcaklık ayarına çeşitli değişikliklerle insanı duygusallaştırmak, uyku getirmek veya kaçırmak, bir işte daha verimli olmasını sağlamak, bazı yetenekleri öne çıkarmak, kaygılarını arttırmak veya stresten arındırmak mümkün.

Renk, konum, parlaklık, gölge gibi unsurlar önemli

Bir çoğumuzun hissettiği ama anlamlandıramadığı bir durum var. Yaz ve bahar aylarında insanlar daha mutlu iken kış aylarında herkese bir hüzün çöküyor. Bahar aylarında ilişkiler konusunda adımlar artarken kışınsa azalıyor. Bunların sebebini gün ışığına bağlarsak hiç haksız olmayız. Gün ışığına maruz kalmak insanda rahatlatıcı ve neşelendirici bir etki yaratıyor. Ancak kış aylarındaki loş ve kasvetli ortam insan psikolojisini olumsuz yönde etkiliyor. Bunu bol güneş alan ve almayan ülkelerdeki insan psikolojilerini karşılaştırarak da ulaşabiliriz.

Merkezde bulunan bir ışıktansa köşelerde bulunan ışık insanların daha rahat olmasını sağlıyor. Alçaktaki ışık kaynakları ise konforlu hissettiriyor. Yukarıda bahsettiğimiz unsurları algılayan gözümüz beynimize ilettiğinde bu hormonal dengemizi etkilerken hormonlarımız da direkt psikolojimizi etkiliyor.

Mavi

mavi ışık
Mavi renkli ışık

Bu rengin yoğun bulunduğu ortamlar nabzı yavaşlatır, sakinleştirir ve yapılan işteki verimi arttırır. Odaklanmayı kolaylaştırır ve uykuyu kaçırır. Uyumadan önce ekranlarımızda mavi ışık filtresi kullanmamızın sebebi de mavinin bizi dinç tutuyor olmasıdır.

Kırmızı

kırmızı ışık
Kırmızı renkli ışık

Dikkatleri üzerine çekmede oldukça başarılı bir renk olarak karşımıza çıkıyor. İnsanları uyarıcı etkisi olan renk nabzı da arttırıyor. İştah arttırıcı olduğu bilinen kırmızı ışık restoranlarda da kullanılabiliyor. Üstelik sıcak bir sarıya çalan renkler ise yine rahatlatıcı ve uyku getirici olduğu için dinlendirici özelliği olması istenen yerlerde kullanılıyor.

Yeşil

yeşil ışık
Yeşil renkli ışık

Güvenin önemli olduğu yerlerde yeşil renk kullanabilirsiniz. Güven ve huzur veren bu renk aynı zamanda doğayı temsil eder. Yemyeşil ormanda hissettiklerinizi hatırlayın. Yenilenmeyi temsil eden bu renk insanların canlı hatta enerjik hissetmesini sağlar.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Elektronik mühendisliği öğrencisi, uzaya ve teknolojiye meraklı, araştırmayı ve yazmayı seviyor.

Yorum Yap