TOGG Yollarda – Yerli Otomobil Otobanda Görüntülendi
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
Trendlerdeki Yazı

TOGG Yollarda – Yerli Otomobil Otobanda Görüntülendi

0

Türkiye’nin seri üretime geçmesi planlanan ilk yerli arabası TOGG SUV yollarda görüntülendi. Otobanda kayda alınan görüntülerde TOGG’un sürüş testlerinin yapıldığı anlar kaydedildi.

2 yıl önce yapımına başlanan fabrika inşaatında sona gelindi. Montaj testleri fabrikada yapılmaya devam edilirken TOGG yollarda görüntülendi. Aynı zamanda TOGG yeni modeli için Euro-NCAP çarpışma testlerime de başladı.

TOGG şarj istasyonu ağı kuruluyor

Yerli otomobil girişimi şimdi de kendi şarj altyapısını kurmaya hazırlanıyor. Elektrikli otomobiller evrensel standartlarda şarj olabilmenin yanında markanın kendi ürettiği istasyonlarda da çok daha hızlı şarj olabiliyor. Örneğin Tesla araçlar pek çok özel hızlı şarj istasyonundan veya evden şarj olabilirken en hızlı ve etkili şarj yöntemi olarak Supercharger adı verilen markanın kendi üretimi istasyonlar öneriliyor. TOGG da buna benzer şekilde kendi şarj istasyonu ağını kurmaya hazırlanıyor. Enerji Piyasası Denetleme Kurumu’ndan yeni şarj istasyonları için lisans alan şirket yüksek performanslı ve geniş kapsamlı şarj ağının duyurdu.

@TruGoCharging ile 81 ilde 180 kWs üzeri cihazlarla tüm elektrikli araç kullanıcılarına uçtan uca kesintisiz bir deneyim sunacağız.

TOGG
Togg yollarda

25 dakikada %80 şarj edilebilecek

Yeni şarj istasyonları ile yerli otomobilin şarj süresi kısalıyor. 180 kw/s şarj ile avrupa standartları da yakalanacak. 25 dakikada %80 şarj edilmiş otomobiliniz ile yola çıkabileceksiniz. Ayrıca 81 ilde 600’den fazla noktada hizmete geçmesi planlanan hizmet elektrikli otomobillerin şarj sıkıntısını bilhassa doğuda çözecek. Batı taraflarında 2022 itibariyle sıkça görebildiğimiz elektrikli otomobil şarj istasyonları tüm Türkiye’ye yayılıyor. 25 ve 50 kilometre aralıklarla tüm yollarda şarj istasyonuna erişmek mümkün olacak. EPDK’nın verdiği lisansa göre İlk 6 ay içerisinde 50 istasyon kurulması zorunlu.

Elektrikli şarj istasyonlarının ücreti ne kadar?

En çok sorulan soruların başında fiyatlar yer alıyor. Elektrikli otomobiller doğası gereği düşük tüketim ve yüksek verimle inşa edilirken elektrik fiyatları da gün gün petrol fiyatlarının altında kalıyor. Bu haberin yayınlandığı tarihte elektrikli bir şarj istasyonu kilometrede benzine göre 1 lira 25 kuruş daha ucuz olurken mazota göre ise 1 lira 14 kuruş daha ucuza geliyor. Bu da 100 kilometrede 125 lira kar anlamına geliyor. Togg’un menzilinin 500 kilometre olduğunun iddia edildiği şu günlerde de 1 depo ile 625 lira kar edebilirsiniz.

Siz bu fiyatlar hakkında ne düşünüyorsunuz bizlerle yorumlarda ve Webtechine Forum sayfasında düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Elektronik mühendisliği öğrencisi, uzaya ve teknolojiye meraklı, araştırmayı ve yazmayı seviyor.

Yorum Yap