Türkiye Uluslararası Uzay İstasyonu’na İnsan Gönderiyor
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Türkiye Uluslararası Uzay İstasyonu’na İnsan Gönderiyor

0

Türkiye Uzay Ajansı Cumhuriyetin 100. yılı için çok önemli bir görev duyurusu yaptı. Yapılan duyuruda Türkiye’nin uzaya bir Türk göndereceği paylaşıldı. Heyecan veren duyurunun detayları ve başvuru şartları haberimizde.

Cumhuriyetimizin 100. yılında bir Türk vatandaşı, gerekli eğitimleri aldıktan sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilecek.

Türkiye Uzay Ajansı sosyal medya hesaplarından yapılan duyuruda “Milli Uzay Programı” kapsamında bir Türk’ün 2023’te Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderileceği duyuruldu. Başvuru yapanlar arasından seçilecek 2 kişi TUA veya TÜBİTAK’ta istihdam edilecek. Gerekli eğitimleri aldıktan sonra bu iki kişi arasından bir kişi uzaya gönderilecek. Bu iki kişinin TUA veya TÜBİTAK’ta 10 yıl mecburi hizmet yükümlülüğünde olacağı da duyruldu.

Başvuru şartları paylaşıldı

Milli Uzay Programı’nda görev almak ve uzaya gitmek için yapılacak başvurunun şartları açıklandı. Öncelikle başvuracak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor. Ayrıca Milli Uzay Programı’na sadece 1977 yılından sonra doğanlar başvurabilecek. Başvuranların belirtilen fakültelerden birinde lisans diploması almış ve belirtilmiş ingilizce sınavlarından birinde başarılı olmuş olması gerekiyor. Son başvuru tarihi ise 23 Haziran 2022

Not: Süreçle ilgili tüm gelişme ve duyurular uzaya.gov.tr adresinden takip edilmelidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Bunu da Kaptırmadık – Rizeliler Uzaya Çay Gönderiyor

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Elektronik mühendisliği öğrencisi, uzaya ve teknolojiye meraklı, araştırmayı ve yazmayı seviyor.

Yorum Yap