Ubuntu 22.04 LTS “Jammy Jellyfish” Duyuruldu
 1. Ana Sayfa
 2. İnceleme

Ubuntu 22.04 LTS “Jammy Jellyfish” Duyuruldu

0

Ubuntu geliştirme ekibi, LTS (Uzun Süreli Destek) sürümlerinden biri olan 22.04 final sürümünü kullanıma sundu.

İşte Ubuntu 22.04 LTS Sürümüyle Gelen Yeni Özellikler

Ubuntu 22.04 LTS uzun süreli desteklenecek olan sürümlerden biridir ve Nisan 2027’ye kadar beş yıl boyunca desteklenecektir.

Ubuntu 22.04 LTS sürümü birkaç yeni özellik getiriyor. aktif olarak Ubuntu 20.04 LTS kullanıyorsanız, Ubuntu 22.04 sürümüne geçtiğinizde çok sayıda görsel değişiklikler olduğunu fark edeceksiniz. Ubuntu 21.10 kullanıyorsanız, zaten bu değişikliklerden birçoğunu gördünüz, ancak yine de Ubuntu 22.04 sürümünde, henüz önceden görmediğiniz birkaç yeni değişiklik göreceksiniz..

22.04’teki yeni özelliklere geçmeden önce final sürümün hangi geliştirme aşamalarından geçtiğine bakalım:

Ubuntu 22.04 Geliştirme Takvimi

Ubuntu 22.04’ün kararlı sürümü 21 Nisan 2022’de piyasaya çıkıncaya kadar şu aşamalardan geçerek bizlere ulaştı:

 • 24 Şubat 2022: Özellik ekleme bitti
 • 17 Mart 2022: Kullanıcı arayüzü bitti
 • 31 Mart 2022: Beta sürümü
 • 14 Nisan 2022: RC Sürümü (Final Sürüm Adayı | Kararlı Sürüm Adayı)
 • 21 Nisan 2022: Son kararlı sürüm

Ubuntu 22.04 LTS Jammy Jellyfish’teki yeni özellikler

Varsayılan duvar kağıdı

Bu sürümde görsel olarak ve yapısal olarak çok sayıda değişiklikler var. Görsel özellikleri göstermek kolay olduğu için bu görsel değişiklikleri takiben diğer yapısal ve arka plan değişiklikleri üzerinde de duracağız.

Görsel özelliklerin çoğu GNOME 3.42 sürümüyle birlikte gelir. Gnome 3.42 ile gelen bazı görsel özellikler ise Ubuntu geliştirme ekibi tarafından eklenir (veya kaldırılır).

1. Yeni başlatıcı modu

Ubuntu, varsayılan masaüstü ortamı olarak GNOME’a geçtiğinden beri, Unity tarzı tam uzunlukta bir başlatıcı içeriyor. Ancak, GNOME’un kendisinde daha kısa bir başlatıcısı var.

Ubuntu 22.04, dock’un boyutunu değiştirebileceğiniz yeni ve sürpriz bir eklentiye sahiptir.

Otomatik gizleme özelliği ile birleştirildiğinde en iyi sonucu verir.

2. Vurgu Renk Seçimi

Ubuntu 22.04 ile artık farklı bir vurgu rengi seçebilirsiniz.

Varsayılan turuncu temadan hoşlanmıyorsanız vurgulu renk seçenekleri, masaüstü deneyimini kişiselleştirmenize yardımcı olacaktır.

Sisteminizdeki klasör simgeleri, bildirim çubuğu, düğmeler ve diğer çeşitli öğeler, seçilen vurgu rengini yansıtacaktır.

3. Yeni ekran görüntüsü alma ve ekran alıntılama aracı

GNOME 42 sayesinde Ubuntu 22.04, ekran görüntüsü (masaüstü video kaydı) seçeneğini de içeren yenilenmiş bir ekran görüntüsü aracına sahiptir.

Yeni kullanıcı arayüzü, seçilen alanın, tüm ekranın veya mevcut uygulama penceresinin ekran görüntüsünü almanıza olanak tanır. Ekran görüntüleri panoya kopyalanır ve Resimler dizini altındaki Ekran görüntüleri klasörüne kaydedilir.

Ayrıca ekran görüntüsü seçeneğinin Wayland altında çalışıyor olması güzel bir haber.. Ancak kare hızı, çıktı kalitesi vs. ile ilgili herhangi bir yapılandırma seçeneği yok. Yapılan testlerde kaydedilen videoların kalitesiz olduğu söylenebilir.

4. Yeni çoklu görev ayarı

Yeni 22.04 LTS sürümünde bu ayarlara erişmek için GNOME Tweaks aracını kullanmaya gerek yok. Yeni çoklu görev ayarları, ekran köşelerini etkinleştirmenizi sağlar. Bununla imleci sol üst köşeye getirdiğinizde aktivite alanını getirir. Aksi takdirde, sol köşeye gitmeniz ve Aktiviteler seçeneğine tıklamanız gerekir.

Çoklu görev ayarlarından ekran kenarı efektini de devre dışı bırakabilirsiniz. Bu ayarın aktif olmasını tercih edebilirsiniz, çünkü çoklu görev yaparken çok yardımcı oluyor. Ekranın yarısında bir PDF veya web sitesini açık tutun ve diğer yarısında IDE veya terminali açık tutun.

Çalışma alanlarının sayısını ve davranışlarını kontrol etme seçeneği de vardır. Çoklu monitör kurulumunuz varsa, çalışma alanlarının tüm monitörlerde mi yoksa yalnızca birincil monitörde mi görüntüleneceğini seçebilirsiniz.

5. Wayland tekrar varsayılan

22.04 sürümü ile Ubuntu, varsayılan olarak bir kez daha Wayland görüntü sunucusuna geçiyor. 17.10 versiyonunda bunu denediler ama Wayland desteği o zamanlar yeterli değildi. İyileştirmeler yapıldı, ancak yine de birçok eski yazılımın Wayland altında düzgün çalışmaması durumu sözkonusu.

Böyle bir durumla karşılaşırsanız, eski X görüntüleme sunucusuna geri dönebilirsiniz.

6. Grub 2.06 ve beraberinde gelen sorunlar

Ubuntu 22.04 LTS, Grub önyükleyici sürüm 2.06’ya sahip olacak, ancak bununla ilgili bir sorun var. OS-PROBER özelliği varsayılan olarak devredışı bırakılmıştır.

Bu, bir çift önyükleme sistemindeyseniz, Grub’un diğer işletim sistemlerini araştırmayacağı ve bu nedenle Windows’u (veya diğer işletim sistemlerini) Grub’da listeleyemeyeceği anlamına gelir. Ubuntu 22.04’ün geliştirme sürümüne geçen birkaç kişi bu sorunla karşılaşmaya başladı bile.

Sorunun çözülemez değil, geçici bir çözüm var.

OS-PROBER’ı yükleyin (genellikle zaten yüklenmiş durumdadır.) ve ardından

Kod: Tümünü seç

/etc/default/grub

dosyasını düzenleyin. Bu dosyaya

Kod: Tümünü seç

GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false

satırını ekleyin. Bu dosyayı kaydedin, grubu güncelleyin, Grub bundan sonra diğer işletim sistemlerini görmeye başlayacaktır.

7. Animasyonları etkinleştirmek ve devre dışı bırakmak için yeni seçenek

Ubuntu 22.04 artık erişilebilirlik ayarlarında animasyonlar arasında geçiş yapma seçeneği sunuyor.

Neyi değiştirir? Varsayılan olarak, animasyon etkindir ve fark etmemiş olsanız da, uygulama pencerelerini simge durumuna küçülttüğünüzde veya büyüttüğünüzde, etkinliğe genel bakış alanına gidin, kullanıcı arayüzünü daha akıcı hale getirmek için hafif bir etkisi bulunduğunu göreceksiniz.

Yine de fark etmediniz mi? Etkisini görmek için devre dışı bırakabilirsiniz. Animasyonu devre dışı bırakmak size küçük bir performans artışı sağlayabilir. Özellikle de bu tür animasyon efektleriyle ilgili zorluk çeken insanlar için. Bu nedenle erişilebilirlik ayarları altındadır.

8. Masaüstü simgelerinin konumu

Başka bir değişiklik, yeni masaüstü simgelerinin konumuyla ilgili. Varsayılan olarak, artık sağ alt köşededir. Yeni klasörler veya belgeler oluşturursanız, seçtiğiniz konumda oluşturulur.

Ancak simgeleri düzenlediğinizde sağ altta yer alıyorlar. Veya konumlarını sağ üst, sol alt veya sol üst olarak değiştirebilirsiniz.

9. Başlatıcı üzerinden sisteme takılı/bağlı sürücüleri ve çöpleri kontrol etme

Ayarlar artık takılı sürücülerin davranışını ve başlatıcı üzerindeki çöp kutusu simgesini kontrol etmenizi sağlar. Takılı diskleri başlatıcıda göstermeyi veya tercihinize göre gizlemeyi seçebilirsiniz.

Aynı şey Çöp Kutusu simgesi için de geçerlidir.

10. Az da olsa yenilenmiş Yazılım Merkezi

Yazılım Merkezi kısmen yenilendi. Simgeler daha büyük, lisans bilgileri gitmiş ve Snap’ler DEB versiyonuna göre hala önceliğe sahip.

11. Yazılım ve Güncellemeler için yeni simge

Daha önce, benzer simgelere sahip çok benzer adlandırılmış uygulamalarınız vardı: Yazılım Güncelleyici ve Yazılım ve Güncellemeler.

Yazılım Güncelleyici ve Yazılım ve Güncellemeler daha önce benzerdi

Yazılım ve Güncellemeler simgesi, iki uygulama arasında ayrım yapmak daha kolay olacak şekilde değiştirildi.

12. Çoklu monitör ayarları

İki ekranınız varsa, ekranları birleştirme, yansıtma veya yalnızca birini kullanma seçeneğine sahip olursunuz.

Bu ayarlar yalnızca iki monitör kurulumu için kullanılabilir. Üç veya daha fazla monitör için ayna seçeneğini görmezsiniz. Ancak yine de hizalamalarını sürükleyip düzenleyebilirsiniz.

13. %225’e kadar kesirli ölçekleme

Ubuntu 22.04 sürümünde kesirli ölçekleme % 225’e kadar çıkıyor

Son birkaç sürüm için Ubuntu’da kesirli ölçekleme mevcuttu. Ancak % 200’e ile sınırlıydı. Ubuntu 22.04’te kesirli ölçeklemenin %225’e kadar çıktığını göreceksiniz.

14. Yepyeni logo

Ubuntu’nun yeni bir logosu var ve Ubuntu 22.04’te her yerde görülüyor. Sisteme girerken, giriş ekranında, kilit ekranında ve hatta hakkında sayfasında göreceksiniz.

15. Yeni duvar kağıtları, ancak karanlık ve aydınlık varyantlar yok

GNOME 42, karanlık ve açık sistem temalarına göre değişen çift tonlu duvar kağıtları setini tanıttı. Bu özellik Ubuntu 22.04’te yoktur.

Yine de bir sürü yeni duvar kağıdınız var.

16. Raspberry Pi için geliştirilmiş destek

Ubuntu, 20.10 sürümünün yayınlanmasıyla Raspberry Pi cihazlarında masaüstü sürümünü desteklemeye başladı. Raspberry Pi’nin 8 GB’lık versiyonunda çalışabilirken 4 GB’de zorlanıyor ve 2 GB’lık modellerde çalışmıyor.

Ubuntu 22.04 ile özellikle zswap’ın piyasaya sürülmesiyle performansının artması bekleniyor.

17. Snap Olarak Firefox

Firefox artık varsayılan bir Snap paketi olarak eklenecektir. Deb paketini ayrı olarak indirerek kurabilirsiniz, ancak Ubuntu, Snap’i önerir.

Bu, Canonical ve Mozilla’nın dağıtımlar arasında Firefox’un bakımını basitleştirmek, güvenliği artırmak ve daha hızlı güvenlik güncellemelerini kolaylaştırmak için ortak bir çabasıdır.

18. Diğer değişiklikler

Öne çıkan yazılımların çoğunun daha yeni sürümleri geliyor. Onlardan bazıları:

 •    OpenSSL 3.0
 •    Ruby 3.0
 •    Python 3.10
 •    PHP 8.1
 •    GCC 11

Güncellenen uygulamalar arasında Firefox 99, LibreOffice 7.3 ve Thunderbird 91 bulunur

Ubuntu 22.04, Linux Çekirdeği 5.15 LTS sürümü ile gelmekte.

Ubuntu 22.04 sürümünü günlük kullandığınız bilgisayarlarda veya üretim/iş bilgisayarlarında kullanmadan önce, genel bir hata içerip içermediğini öğrenmek için (kurulum yapmadan veya sürüm yükseltme yapmadan) kullanmakta olduğunuz Ubuntu sürümünde bir süre daha bekleyebilirsiniz.

Doğrudan İndirme bağlantısı:

https://releases.ubuntu.com/jammy/ubunt … -amd64.iso

SHA256:

b85286d9855f549ed9895763519f6a295a7698fb9c5c5345811b3eefadfb6f07 *ubuntu-22.04-desktop-amd64.iso

*

Diğer Ubuntu türevleri de dahil tüm indirmeler için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz:

https://cdimage.ubuntu.com/

https://releases.ubuntu.com/jammy/

:ugeek:

https://discourse.ubuntu.com/t/jammy-je … otes/24668

Yazar Hakkında

Yorum Yap