Ufkunuzu İki Katına Çıkaracak 5 İlginç Bilgi
  1. Ana Sayfa
  2. Kültür & Sanat

Ufkunuzu İki Katına Çıkaracak 5 İlginç Bilgi

0

Bu yazımızda daha önce duymadığınız ve okuduğunuzda ufkunuzu iki katına çıkaracak 5 ilginç bilgi sizlerle olacak.

1. GitHub’ın açık kaynak kodları buzullarda saklanıyor.

Into the Night izleyenlerin hakim olduğu Kıyamet Ambarı olarak bilinen Norveç’teki tohum deposunun yanında bir sığınakta GitHub kaynak kodlarının saklandığını biliyor muydunuz? Gelecek nesillere aktarılmak üzere 1000 yıl korunacak 21 TB büyüklüğündeki kodlar dijital fotosensitif arşiv filmlerine aktarılmış şekilde koruma altına alınmış.

Depolamada kullanılan piqlFilm

2. Elma, soğan ve patatesin tadı aslında aynıdır.

Evet yanlış okumadınız. Tat alma duyumuzun 80%’i koku duyumuzla bağlantılı olduğu için deneklerin önüne aynı şekilde dilimlenmiş soğan, elma ve patates konulduğunda koku alamayanların bu üçünü ayırt edemediği gözlemlenmiş. Aslında geçirdiğimiz Covid-19 pandemisinde de birçok kişi bu durumu ilk elden tecrübe etmişti.

3. Asla bir paranın fotokopisini çekemezsiniz

Dünya üzerindeki tüm paralarda bulunan Eurion Takım Yıldızı deseni, fotokopi makineleri tarafından tanınarak paranın fotokopisinin çekilmesini engeller.

4. Sincaplar sevdiklerine çiçek verirler

Sadece insanların çiçeklere değer verdiğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz çünkü sincaplar da çiçeklere önem verir. Hatta sevdiklerine çiçek hediye ederler.

5. “404 not found” aslında kayıp bir uçağın uçuş numarasıdır.

Bir web sitesinde hatalı bir sayfa bulunduğunda karşımıza çıkan “error 404 not found” hatasındaki 404 aslında 1989 yılında kaybolan bir Pakistan uçağının uçuş numarasıdır. 49 yolcu ve 5 mürettebat ile dağlık bir arazide kaybolan uçak 4 gün süren arama kurtarma çalışmaları sonucunda bulunamayarak uçaktaki 54 kişi ölü ilan edildi. Aradan geçen 33 yıldan sonra bile hala uçaktan herhangi bir iz bulunamadı.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Elektronik mühendisliği öğrencisi, uzaya ve teknolojiye meraklı, araştırmayı ve yazmayı seviyor.

Yorum Yap