Windows 11 Düşük Bellek Sorunlarını Düzeltin
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Windows 11 Düşük Bellek Sorunlarını Düzeltin

0

Windows 11 bilgisayarınız eğer bellek tüketiyorsa, kullanımı etkilememek için farklı yollar vardır. Sık sık bilgisayarınız çöküyorsa. Bilgisayarınız Windows 11’i yüklediğinizden beri bunu yapıyorsa, büyük olasılıkla belleğiniz tükenmiştir. Bu rehberde Windows 11 bilgisayarlarda sanal bellek arttırma ve bellek sorunlarının çözümünü göstereceğiz.

sanal bellek
Windows 11 Masaüstü

Sanal Bellek Nedir?

Sanal bellek tam olarak ne olduğunu merak ediyorsunuz? Bunu anlamak için öncelikle RAM ve sabit diskinizin ne olduğunu anlamalısınız. Sabit sürücünüz dosyalarınızı, fotoğraflarınızı, oyunlarınızı, müziğinizi vb. barındırır. RAM ise programa özel bilgi ve verileri depolar. RAM’iniz kullanılıyorsa, sisteminiz sanal belleği kullanacaktır. Sanal belleğe ayrıca disk belleği dosyası veya takas olarak da adlandırılır ve sisteminiz için geçici bir bellek genişletmesi sağlar. RAM’i genişletmek için sabit sürücünüzün bir kısmı kullanılarak yapılır. Ancak sanal bellek sonsuz değildir ve sonunda RAM boyutunuzu artırmanız gerekebilir.

Windows 11, varsayılan olarak sanal belleği otomatik olarak yönetecektir. Dilerseniz sanal belleğin boyutunu manuel olarak da değiştirebilirsiniz. İlk sanal belleğiniz, kurulu RAM’e eşittir. Minimum 1,5 katı veya maksimum 3 katı olabilir. Disk belleği dosyanızı hesaplamak için aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz:

Windows 11 varsayılan olarak, sanal belleğinizin otomatik yönetimi yapılır, ancak bu eğitim, otomatik sistemin ihtiyaçlarınızı karşılamadığı durumlarda bunu manuel olarak nasıl yapacağınızı gösterecektir.

Adım 1: Win + I kısayol tuşlarını kullanarak Windows 11 ayarları uygulamanızı açın.

Adım-2: Sistem Ayarlarında olduğunuzdan emin olun ve sol bölmede aşağı kaydırın. Hakkında seçin.

Windows 11 Sistem Bilgisi

Adım-3: Gelişmiş sistem Ayarları‘na tıklayın.

Windows 11 Sistem Bilgisi

Adım-4: Başka bir pencere açılacaktır. Performans bölümünde, Ayarlar‘a tıklayın.

Adım-5: Gelişmiş sekmesine tıklayın.

Adım-6: Sanal Bellek bölümünde Değiştir‘e tıklayın.

Adım-7: Tüm sürücüler için otomatik olarak yönetilen disk belleği dosyası boyutu kutusunun işaretini kaldırın.

Adım-8: Özel boyuta tıklayın ve ardından önceki bölümde tartışıldığı gibi İlk boyut ve Maksimum boyut için değerleri girin.

Adım-9: İşiniz bittiğinde, Ayarla‘ya tıklayın ve Tamam‘a basın.

Sanal boyutu artırmak uzun vadeli bir çözüm değildir ve nihayetinde sisteminizin belleğini artırmak için daha fazla RAM ihtiyacı gerekecektir. Umarım bu rehber ile sisteminiz için bazı sorunları çözmenize yardımcı olur. Aşağıda yorumlarda başka sorunuz varsa bize bildirebilirsiniz. Ya da forum adresimizden yeni bir konu açabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Türkiye üzerinde en çok ziyaret edilen iki teknoloji firmasında görev aldıktan sonra kendi teknoloji sitesini kurmuş kişilik. Yaptığı projelere ve işlere her zaman hakkını vermek istemektedir. Günümüz teknolojisini yakından takip ederek sürekli güncel kalmayı sever. Sevimli mi sevimli iki çocuk babasıdır.

Yorum Yap