Windows’ta kullanabileceğiniz ücretsiz programlar
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Windows'ta ücretsiz kullanabileceğiniz programlar

0

Windows yeni kurduğumuzda ilk danıştığımız ücretsiz programlar oluyor. Bizlerde sizlere bilgisayarınızı yeni kurduğunuzda mutlaka yüklü olması gereken ücretsiz birkaç program önerisi gerçekleştireceğiz. Yapacağımız program önerilerinde antivirüs programından tutun optimizasyon programlarına yer vereceğiz. Bu rehberimizde öneride bulunduğumuz programların tamamen ücretsiz olarak kullanımı olduğunu bildiğimiz programları derledik.

1- Sharex

Ücretsiz Programlar - Sharex
Ücretsiz Programlar / Sharex

ShareX ekranınızın herhangi bir alanını yakalamanıza veya kaydetmenize olanak sağlayan bir araçtır. Tek bir tuşa basarak paylaşmanıza izin veren ücretsiz ve açık kaynaklı bir programdır. Ayrıca, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok desteklenen hedefe resim, metin veya diğer dosya türlerinin yüklenmesine izin verir.

Ekran yakalama programları arasında en iyisi olduğunu söyleyebiliriz. Bu programı ücretsiz olduğu için tercih etmiştim. Sonrasında her gün kullanmış olduğum bir program olduğunu fark ettim. Sizlerde eğer kullanırsanız doğru olduğunu göreceksiniz.

Sharex görüntü yakalama programını indirmek için lütfen tıklayın.

2- VLC Media Player

VLC Media Player
VLC Medya Oynatıcı

VLC, tüm ortam kodlayıcı ve görüntü biçimlerini kullanabilen güçlü bir ortam oynatıcısıdır. Programın özgür ve açık kaynak kodlu olması ile kullanıcıları cezbetmektedir. Çeşitli DVD, Ses CD, VCD ortamları ile hemen hemen tüm ortam dosyaları ve akış protokollerini oynatabilir.

VideoLAN özellikle mobese kamerası görüntüsü ya da güvenlik kamera görüntüsünü destekleyen biçimleri çalıştırmaktadır. Her platformu desteklediğinden dolayı kullanıcılar bu oynatıcıyı tercih etmektedir. Bizce, VLC en iyi ücretsiz görüntü yazılımı olduğunu söyleyebiliriz. Kâr amacı gütmediğini de hatırlatmak isteriz.

VideoLAN ortam oynatıcı programını indirmek için lütfen tıklayın.

3- WinRAR

WinRAR
WinRAR Sıkıştırma Programı

Dosya sıkıştırma programı denince ilk önce akla gelen programlardan bir tanesi WinRAR olduğunu söylemek doğru olacaktır. Çünkü en iyi özelliğe sahip programları bulmak ve ücretsiz olmasını beklemek zor olabilir. ZIP ve RAR formatını oluşturmanız için en uygun programdır. Dünya çapındaki 500 milyonu aşkın kullanıcısı, WinRAR’ı günümüzün en popüler sıkıştırma programı yapmaktadır.

Windows 11, Windows 10 olmak üzere diğer işletim sistemlerine tamamen uyumlu olarak çalışmaktadır. Birçok dili desteklemektedir. Satın almak isterseniz belki meşhur olabilirsiniz. Teknolojiyi uzaktan yakından takip edenler bileceklerdir. Satın aldığınızda meşhur olma sebebiniz olabilir. :) Ücretsiz programlar klasörünüzde olması gereken bir araçtır.

WinRAR sıkıştırma programını indirmek için lütfen tıklayın.

4- LibreOffice

LibreOffice
LibreOffice Ofis Programı

LibreOffice, güçlü bir ofis programıdır. Kullanabileceğiniz ofis programları içerisinde temiz arayüze ve güçlü araçlara sahip ücretsiz program yoktur. Olsa da LibreOffice kadar kullanışlı olduğunu zannetmiyorum. Yaratıcılığınızı en üst seviyeye çıkaracak ve üretkenliğinizi arttıracak özgür ve açık kaynaklı ofis programıdır.

Geliştirilmesi yeni yetenek ve fikirlere açıktır. Yazılım her gün özverili kullanıcı topluluğu tarafından kullanılıp test edilmektedir. Buda sürekli olarak güncel olduğunun göstergesidir.

LibreOffice programını indirmek için lütfen tıklayın.

5- CCleaner

CCleaner
CCleaner Bilgisayar Temizleme Aracı

Bilgisayar optimizasyonu denince ilk akla gelen programlardan bir tanesi CCleaner olduğunu söyleyebiliriz. Dünyanın en popüler bilgisayar temizleme aracı olarak anılmakta. Bilgisayarınızın performansı arttırmak için kullanılan bir programdır. Cihazınızda izleme dosyası varsa, performansı az ise ve gereksiz dosyalarınız çok fazlaysa bu program aracı ile temizleyebilirsiniz.

Kullanmış olduğunuz tüm tarayıcıların geçmişini toplu olarak temizleyebilirsiniz. Piriform adlı şirket tarafından ücretsiz bir şekilde kullanıcılarına sunulmaktadır. Ücretli versiyonu ise daha fazla özelliğe sahip olup almak tamamen sizin tercihinize kalmıştır. Ücretsiz versiyonu zaten normal kullanıcılar için yeterli olacaktır. Windows Kayıt Defteri üzerinde oluşan sorunları kolaylıkla çözebilir ve bilgisayarınızda yüklü olan yazılımları kaldırabilirsiniz.

CCleaner bilgisayar temizleme aracını indirmek için lütfen tıklayın.

6- Revo Uninstaller

Revo-Uninstaller

Revo Uninstaller ile bilgisayarınızda istenmeyen programlarınızı kalıntı bırakmadan temizlemek için kullanılan bir programdır. Windows işletim sistemine dahili kaldırma yönergesi ile yaparsanız ister istemez programlar birkaç dosya içerisinde kalıntı bırakabilmekte. Programa baktığınızda kullanışı kolay ve ara yüzü basit olduğunu görebilirsiniz.

VS Revo Group tarafından geliştirilen ve Windows işletim sisteminin dahili program kaldırma aracına alternatif olarak üretilmiş bir yazılımdır. Temel olarak Windows aracı ile aynı görevi yapar, cihazınızda yüklü olan programları kaldırma aracıdır. Yazılımının ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunmakta. Ücretsiz versiyonu ile aynı anda yalnızca bir program silebilirsiniz.

Revo Uninstaller indirmek için lütfen tıklayın.

7- Blender

Blender

Blender, çarpıcı ultra gerçekçi işleme sunan güçlü bir tarafsız işleme motoruyla birlikte gelen ücretsiz bir programdır. Göz kamaştırıcı 3D modelleri çıkartabilir, oyun, video montajlarını gerçekleştirebilirsiniz. Tamamen ücretsiz olması sebebi ile birçok kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. Günümüzde NFT üreticilerinin kullanmış olduğu bir program olduğunu söyleyebiliriz. Eğer NFT üretimi sağlamak istiyorsanız bu program sizi kurtaracaktır.

Açık kaynaklı bir program olduğundan lisans ile uğraşmanıza gerek kalmamakta. Ufkunuz geniş ise bu program sayesinde birçok şey üretebilirsiniz. Animasyon filmlerinin bile üretiminde kullanılan programlardan bir tanesidir. Blender ile oluşturulan animasyonlar video render motorları da kullandığımız programına destek vermektedir.

Blender indirmek için tıklayın.

Cihazınızda sizler hangi ücretsiz programları kullanıyorsunuz? Bizlerle lütfen paylaşın.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Türkiye üzerinde en çok ziyaret edilen iki teknoloji firmasında görev aldıktan sonra kendi teknoloji sitesini kurmuş kişilik. Yaptığı projelere ve işlere her zaman hakkını vermek istemektedir. Günümüz teknolojisini yakından takip ederek sürekli güncel kalmayı sever. Sevimli mi sevimli iki çocuk babasıdır.

Yorum Yap